מחלות ומצבים בכירורגיה של היד:

לאינדקס מחלות ומצבים בכירורגית כף יד

בדיקת הדימות בעזרת אולטרא סאונד (Sonography) היא בדיקה המבוססת על חשיפת איבר או חלק מהגוף לגלי קול בעלי תדירות גבוהה מאד (מעבר לתחום השמיעה של אוזן האדם) על מנת ליצור "תמונה" של החלקים הפנימיים של האיבר הנבדק. הטכניקה הזו אינה כרוכה בקרינה מייננת (קרינת רנטגן). היות והבדיקה יוצרת "תמונות" בזמן אמיתי ניתן להדגים את התצורה של החלקים הפנימיים של הגוף גם בתנועתם כמו גם הדגמה של זרימת הדם בעורקים ובוורידים. בדיקת אולטרא-סאונד היא אינה בדיקה פולשנית ואינה מכאיבה ומהווה כלי חשוב באבחון והערכת מצבים חולניים או מעקב אחרי תהליכים פיסיולוגיים כמו התפתחות העובר ברחם אמו.

בדיקת אולטרא-סאונד רגילה מדגימה רק שכבה דקה ביותר דו- ממדית של האיבר הנבדק. לעומת זאת, טכנולוגיות מתקדמות יותר מסוגלות להדגים "תמונות" תלת ממדיות של האיבר. כאשר מתווספת תנועה (בדיקה דינאמית) לאותן טכנולוגיות המדגימות את תנועת האיבר הנבדק בטכניקה תלת ממדית ההדמיה נקראת 4 ממדית.

בדיקת דופלר אולטרא-סאונד היא בדיקה נוספת המבוססת על אותה טכנולוגיה אולם עם חיישן המסוגל לזהות את מהירות וכיוון זרימת הדם (תנועת הכדוריות האדומות) בעורקים ובוורידים.

השימוש היום-יומי בבדיקת עזר זו במחלות של הגף העליון נעשה לצורך אבחון מקור כאבים, מהות נפיחות (גידולים מוצקים או ציסטים), זיהוי דלקות גידים או מפרקים, זיהומים, נוכחות גופים זרים, קרע של גידים או רצועות, הדמיית מקור לחץ על עצב או כלי דם והערכת אספקת הדם לאיבר הנבדק. ניתן להיעזר בטכנולוגיה זו גם בהנחיית מחט לצורך בדיקה היסטולוגית של נגע חשוד כמו גם לצורך הזרקת תרופות או חומרי ניגוד למפרקים או למבנים אנטומיים אחרים.

עד היום לא ידועות כל תופעות לוואי או סיבוכים לבדיקה זו.

בדיקת אולטרא-סאונד היא כלי חשוב העומד לרשות המומחה לכירורגיה של היד באבחון וטיפול במחלות הגף העליון.