מחלות ומצבים בכירורגיה של היד:

לאינדקס מחלות ומצבים בכירורגית כף יד

הגדרה:

התסמונת באה לידי ביטוי בכאב לא סביר, חד ובהמשך עלול להפוך לכרוני בגפיים העליונים או התחתונים. תסמונת זו היא קרוב לוודאי תוצאה של ליקוי בתגובה של המערכת העצבית המרכזית ו/או ההיקפית לאחר חבלה בין קלה ביותר או קשה או בעקבות ניתוח קטן בינוני או גדול. התסמונת מוגדרת כסיבוך נדיר.
התסמונת נחלקת לשני סוגים:
Crps type 1 נגרם כתוצאה מפגיעה ברקמות וללא פגיעה ברקמה עצבית.
Crps type 2 כולל גם פגיעה עצבית.
חומרת הכאב היא בדרך כלל ללא יחס ישר לעוצמת הפגיעה.

הסימנים הקליניים

התסמונת מתבטאת בכאב עז וממושך שבדרך כלל הולך וגובר עם הזמן,תחושת כוויה, שריפה מקומית, יתר רגישות למגע, כתוצאה מחוסר הפעלת מפרקי היד (בגין הכאבים) מופיעה נפיחות בצקתית המגבילה עוד יותר את תנועת המפרקים, שינויים בצבע ובטקסטורת העור והפרעות במנגנון הזעת העור. שכיחים שינויים בצמיחת הציפורנים והשערות. להופעת התסמונת כמו גם למהלכה השפעה רבה למצבו הנפשי של החולה.
מתוארים שלושה שלבים הדרגתיים להתפתחות התסמונת:
שלב1 - אורך בין חודש עד שלושה חודשים ובו הכאב חזק מאוד, תחושת כוויה, כיווץ שרירים קשיון מפרקי , צמיחת שערות מהירה, שינויים בכלי הדם שגורמים לעור לשנות צבע וחום מקומי.
שלב 2 - אורך 3 עד 6 חודשים ובו הכאב מתחזק, מופיעות בצקות, צמיחה מופחתת של השיער, הציפורנים מתעוותות, דלדול של רקמת העצמות בכף היד והאמה. שלב3 - התסמונת מתקדמת לנקודה ובה כל השינויים שתוארו לעיל הופכים לבלתי הפיכים והכאב העז מערב את כל הגף. שרירי הגף מדולדלים מאד, תנועה קלה או חסרה של המפרקים, התכווצויות לא רצוניות של שרירים וגידים גורמות לעיוות של המפרקים ושל הגף כולו.

מה הוא הגורם

הסיבה הישירה להופעת התסמונת אינה ידועה די צורכה. מרבית החוקרים מציינים את תרומתו של ליקוי כל שהוא של המערכת העצבית הסימפטטית להופעת התסמונת. לדעת מחקרים אלה, הפרשת חומרים עצביים כגון קטקולאמינים בעקבות חבלה ברקמות, מסוגלת לעורר פעילות בלתי רצויה של אתרי כאב ברקמות ואלה יוצרים "שבילי" כאב ללא יכולת ממתנת ומרסנת של המוח.
בין המצבים בהם עלולה תסמונת זו להופיע כסיבוך משני ניתן למצוא:
א חבלות: חבלה או פציעה (קלה או קשה), ניתוח, קיבוע בגבס לוחץ.
ב מצבים לא חבלתיים : התקף לב, דלקת ראות, מחלה אנדוקרינית או מטבולית, הריון (בפרק ירך) סוכרת, המיפלגיה (שיתוק חלקי) בליטות דיסק צווארי.

איך מאבחנים את התסמונת

כל דיווח של חולה על כאבים בלתי סבירים דורש לשלול קיומה של תסמונת זו. ברוב המקרים האבחון אינו פשוט וחד משמעי עקב מיעוט הסימנים. מלבד זאת, מצבים שונים מדמים את המחלה כגון: לכידת עצב, זיהום חריף של מפרק, פקקת עורקית או וורידית שטחית או עמוקה.

בדיקות דימות

צילומי רנטגן ידגימו בשלבים המתקדמים את דלדול רקמת העצם (אוסטיאופורוזיס) אולם, ממצא זה אינו ייחודי לתסמונת זו. ממצאים חיוביים בבדיקת מיפוי עצמות תלת שלבי עשויים להחשיד לקיומה של התסמונת.

טיפול

הטיפול בתסמונת זו הוא מורכב וקשה. מטרת הטיפול בראש בראשונה היא להפסיק את מעגל הכאב. טיפול זה מתבצע בד"כ ע"י צוות מתואם ומורכב של מטפלים הכולל רופא מומחה לכירורגיה של היד, רופא מומחה לטיפול בכאב, פיזיותרפיסט, ריפוי בעיסוק ופסיכולוג. שיתוף הפעולה של החולה אינו דורש כל הדגשה.
אבחנה מוקדמת וטיפול הולם מביאים בד"כ לתוצאות טובות.
אבחון מאוחר או העדר אבחון של התסמונת עלולים למנוע את התפתחותה לשלב הכרוני והבלתי ההפיך. קיימים מצבים קיצוניים ונדירים ביותר של קטיעת איבר בגין כאב בלתי נשלט בעקבות תסמונת זו.