מחלות ומצבים בכירורגיה של היד:

לאינדקס מחלות ומצבים בכירורגית כף יד

כללי

מדובר בפציעה חודרת של שמן, ממיס אורגני או צבע שמוזרק עקב תאונת עבודה לתוך כף היד או האצבע.

החומר יוצא ממכשיר ההזרקה (פנאומטי) בלחץ עצום וחודר דרך נקב קטנטן בעור ומתפשט בחלקים הרכים של האצבע

הפציעה מתרחשת כאשר המכשיר נסתם והעובד שאינו מודע לסכנה הטמונה בפעולת פתיחת הסתימה מנסה לנקות את חור ההזרקה עם אצבעו מבלי לשחרר קודם את הלחץ.

החומר ה"מוזרק" בלחץ יכול להיות צבע שבד'כ אינו מסוכן ורעיל לרקמות הפנימיות או גריז. נפט או ממיס אורגני במו טרפנטין שהם רעילים. הנזק הראשוני לרקמות נגרם עקב הלחץ שבו מוחדר החומר והרס התאים. החומר ממשיך לפעול כרעל הורס רקמה. מופיעה נפיחות גדולה התורמת להפרעה באספקת הדם ולנמק של הרקמות. בנוכחות נמק של רקמות הסבירות להופעת זיהום מישני היא גבוהה ביותר.
כך שמאירוע שנראה מזערי - פצע חדירה קטנטן - מתפתחת תמונה סוערת תוך מספר שעות שהביטוי שלה הוא נפיחות וכאב וללא טיפול - בהמשך אודם ונמק של האצבע.

הטיפול:

בקרות אירוע שכזה יש לפנות לטיפול מידי. אין להמתין ! הטיפול המידי כולל פתיחה רחבה יחסית של העור מנקודת החדירה ועד בסיס האצבע ואם נמצא חומר גם בכף היד תהא הפתיחה הכירורגית רחבה יותר. דרוש ניקוי ושטיפה של החומר עד כמה שניתן.

מכיון שעצם הפתיחה והניקוי מסירים את הלתץ הצפוי במדור - מושאר החתך הניתוחי פתוח למספר ימים, החולה מתקבל לאשפוז למנוחה עם יד מורמת. ובמקביל ניתן לו טיפול אנטיביוטי רחב טווח. את החתך ניתן לתפור כעבור מספר ימים עם ירידת הנפיחות או להשאיר אותו לריפוי משני.

מניעה:

המניעה מתבצעת ע'י חינוך לבטיחות שבו יש להסביר את הסכנה בניקוי פיית המכשיר באמצעות האצבע כל עוד קיים לחץ אוויר במכשיר ההזרקה וכל עוד הוא מחובר למיכל החומר המוזרק.

צריך להדגיש שבפציעה מסוג זה אי פניה מידית לטיפול כירורגי יכולה להתפתח לנמק, זהום קשה עד לאובדן אצבע.