מחלות ומצבים בכירורגיה של היד:

לאינדקס מחלות ומצבים בכירורגית כף יד

כללי:

העצם היא רקמה חיה לה נדרשת אספקת דם קבועה ותקינה לצורך תזונה וחמצן . אם אספקת הדם נפסקת העצם עלולה למות, מצב הקרוי נמק העצם. במחלת Kienbock נגרם נמק של עצם הסהר (לונטום) בשורש כף היד כתוצאה מהפרעה באספקת הדם אליה.

סיבה:

הסיבה למחלת Kienbock אינה ברורה לגמרי. חולים רבים מדווחים על חבלה או נקע בשורש כף היד, לרוב לאחר נפילה. הקשר לחבלה אינו ברור שכן חולים רבים מאובחנים כמחלת Kienbock ללא חבלה כלל.

ידוע על קשר סטטיסטי בין מחלת Kienbock למצב מולד של קיצור של עצם האולנה ביחס לאורך עצם הרדיוס בשורש כף היד.

סימנים:

כאבים ולעיתים נפיחות בשורש כף היד.
הגבלה בתנועת שורש היד (נוקשות) בעיקר בהרמה והורדה של כף היד (יישור וכיפוף).
הפחתה בכוח היד.
רגישות במישוש ולחץ על שורש היד, בחלקו הגבי אמצעי.

אבחנה:

בשלבים הראשונים קשה לאבחן את המחלה בשל אי בהירות הסימנים והעדר ממצאים רנטגניים ברורים. בתחילת המחלה האבחנה יכולה להסתייע במיפוי עצמות (הזרקת חומר רדיואקטיבי ומיפוי ריכוזיו ברקמת העצם) או בבדיקת תהודה מגנטית (MRI) המדגימה את ההפרעה באספקת הדם.

למחלה (Lichtman על פי ) 4 שלבים התפתחותיים (המתקדמים בהדרגה עם חלוף הזמן) המודגמים בצילומי רנטגן:

  • שלב 1: כאבים ואולי נפיחות ללא ממצא רנטגני ברור (ייתכן קו שבר).
  • שלב 2: בצילומי הרנטגן מודגמת התבהרות של העצם המעידה על תחילת הנמק
  • שלב 3א: בצילומי הרנטגן מודגמת התפרקות, קווי שבר וקריסה של עצם הסהר, לעתים בלוויית שינויים במנח האנטומי של העצמות הסמוכות ללא עדות לאי יציבות של עצם הסירה.
  • שלב 3ב: כנ"ל אולם עם עדות רנטגנית לאי יציבות סיבובית של עצם הסירה.
  • שלב 4: בצילומים מודגם הרס כללי של הסחוסים בשורש היד (שינויים ניווניים).

טיפול:

ניתן לטפל במחלה באופן שמרני (בשלב הראשון למחלה) או ניתוחי כאשר דרך הטיפול נקבעת באופן אינדיבידואלי לפי מהלך המחלה, גיל, ובדיקות הדימות. הטיפול השמרני כולל טיפול בתרופות נוגדות כאב ודלקת וכן קיבוע שורש היד בסד או אף בגבס.
קיימות כמה וכמה אפשרויות לטיפול הכירורגי. ניתוחים אלה כוללים: קיצור של אורך עצם הרדיוס (ע"מ להפחית את הלחץ על עצם הלונטום ובכך לאפשר את חידוש אספקת הדם), השתלת עצם עם כלי דם המחובר אליה במטרה לשפר את אספקת הדם לעצם הסהר (לונטום), הרחקת עצם הסהר כולה עם איחוי חלקי של מפרק שורש היד, הרחקת השורה הראשונה של כל עצמות שורש כף היד וניתוח לאיחוי מלא - קיבוע לצמיתות של מפרקי שורש היד על מנת ליצור שורש כף יד יציב וחזק ללא תנועה אולם, ללא כאבים.
כאבים לא מוסברים ומתמשכים במפרק שורש היד מצריכים בדיקת רופא מומחה לכירורגיה של היד ע"מ לשלול את המחלה ע"ש Kienbock ולהתאים את הטיפול האופטימאלי במידה והמחלה מאובחנת.