מחלות ומצבים בכירורגיה של היד:

לאינדקס מחלות ומצבים בכירורגית כף יד

כשחולה מתלונן על כאבים בגפיים העליונים (תלונות סובייקטיביות) ופונה לבדיקת רופא מומחה בגין תלונות אלה הרופא בודק בדיקה גופנית, מפנה לבדיקות עזר במידת הצורך ובד"כ מקור הכאבים מאובחן. במקרים רבים בהעדר ממצאים קליניים ואחרים אובייקטיביים, מקור הכאב נשאר עלום וללא כל אבחון. במצבים אלה הוטבעו בעבר שני מונחים האמורים היו להסביר את "מחלתו" העלומה של המתלונן. שני המונחים חופפים אחד את השני ובפועל אינם מגדירים פתולוגיה ספציפית כל שהיא.
המונח האחד הוא Cumulative trauma disorders (CTD) שפירושה פגיעה כתוצאה מחבלה מצטברת
והמונח השני שהוטבע Repetitive strain disorder- RSI שפירושה פגיעה בעקבות עומס חוזר ונשנה.
ברוב רובם של מקרים אלה CTD&RSI נקשרים בקשר כל שהוא לתנאי ואופי עבודתו של המתלונן. קשר זה ברוב רובם של המקרים אינו מבוסס מדעית. לפיכך, העמדת אבחנה זו על בסיס תלונות סובייקטיביות וללא ממצאים אובייקטיביים ובמילא לא ניתן גם לטפל ב"מחלה" שמקורה אינו מאובחן מעמידה את החולה במבוכה רבה ולעתים אף מובילה לתביעת שווא לפיצויי נכות בגין פגיעה בעבודה.
מקור כאבים בגף העליון הקשורים בקשר כל שהוא לאופי ותנאי העבודה או ללא כל קשר לעבודה יכול להיות למשל על רקע דלקת בגידים. אבחנה זו, בניגוד ל- CTD, היא מוגדרת היטב, היא ספציפית ומתבססת על ממצאים היסטולוגים חד משמעיים המדגימים שינויים דלקתיים ברקמה העוטפת את הגיד או ברקמת היד. אבחון של דלקת בגידים חייב להתבסס על ממצאים אובייקטיביים כמו: נפיחות באזור הגיד המודלק, כאב ספציפי בעת הנעת הגיד, לעתים אודם וחום מקומי ו"חריקות" בעת הנעת הגיד. בהעדר ממצאים אלה לא ניתן להגדיר את הכאב כדלקת של הגיד. ולכן, אין גם להגדירם ככאלה. לפיכך, CTD&RSI הכוללים את כל אותם כאבים בגפיים העליונים שלא נמצאה להם אבחנה ספציפית, עלולים להביא את החולה לידיעה כי הוא לוקה במחלה קשה ולא כך הוא.
קיימים מצבים בחיי האדם שמופיעים כאבים ו/או עייפות בחלקי גוף שונים, העלולים להיות קשורים בקשר כל שהוא לעיסוק מסוים אולם עלולים להתרחש גם ללא כל קשר - יש לקבל את העובדה שלמצבים אלה אין תמיד אבחנה ברורה וידועה ויש להסיר דאגה ביחס לקיומה של מחלה קשה.
לסכום: CTD או RSI הם מונחים שעל הרופא והחולה להימנע מלעשות בהם שימוש.

בניגוד לנאמר לעיל, קיימות וגם מוכרות מחלות ייחודיות של הגף העליון הקשורות בקשר של גרימה לאופי ותנאי העבודה והעיסוק.

באשר לאנשים המאמצים את ידיהם מאמץ חוזר ונשנה וסובלים מכאב כרוני ללא אבחנה ספציפית - חשובה בעיקר המניעה.
סביבת עבודה ידידותית- ארגונומית חשובה, אך חשובה ממנה תחזוקת הגוף- יש לבצע חימום ומתיחות של הגו והמפרקים ביד לפני ישיבה ליד המחשב או לפני נגינה, לעסוק באופן קבוע באחד מסוגי ההתעמלות העוזרת לשחרר את השרירים ולשפר יציבה כגון פלדנקרייז, פילאטיס, יוגה, טאי- צ'י, לעשות הפסקות קצרות בעבודה כל חצי שעה ובאופן כללי- להיות קשוב לגופך ולאותות המצוקה שהוא משדר.